ALAÇATI SEZONA HAZIR/AHU AYAŞLILAR
Her zaman en sevdiğim şehir olmuştur İzmir. Hatta daha hiç gitmeden önce bile sadece resimlerine bakarak İstanbul dışında yaşayabileceğim tek yer İzmir olurdu diye karar vermiştim. Trakya’nın serinliğini tatmış, tozunu yutmuş, adabını almış herkes rahat yaşamaya alışmıştır ve en büyük metropollerden biri olan İstanbul bile İzmir’e kıyasla oldukça rahatsızdır.
İzmir’de yaşamanın yollarını ararken kendimi İzmir’li birisiyle nişanlı buldum. Kan ya da can ya da enerji, ne derseniz, işte o çekiyor bir şekilde. Haliyle ben de hemen fırsat bulduğum her haftasonumu İzmir’de ve onun sahil kasabalarında geçirir oldum.


Bir turizmci olarak keyif alayım ya da almayım oldukça yer gezmek zorundayım. Klasik tatil beldeleri olan Antalya bana iş ortamı gibi gelir ya da açık büfelerinden gına gelir. Bodrum çok sevimlidir ama yaz sezonu açıldığında benim için Bodrum, Çin Mahallesiyle eş değer olur. Henüz büyük otellerin ve çılgın turistlerin işgal etmediği bir çok sevdiğim yer var ama belki de Alaçatı ile olan gönül bağımdan dolayı tavsiyemi bu yönde kullanmak istedim.
Alaçatı’ya girerken sizi yel değirmenleri karşılar. Bundan da anlayacağınız üzere rüzgar sizi bekliyordur. Rüzgar demek sıcaktan bunaldığınızda ferahlayacağınız serin sular demek ve tabi ki sörf demek. Sokakta karşılaşacağınız her beş kişiden biri muhakkak ya sörfçüdür ya da bu deneyime yeni başlamıştır. Çağla Kubat, Bora Kozanoğlu gibi isimlerin sörf okulları da burada bulunuyor.
Günün her saati arnavut kaldırımlı sokaklarında, eski Rum taş evlerinin arasında keyifle dolaşabilirsiniz. Evlerin camlarından Ege’nin pembe çiçekleri sarkar ve sokakta sakız kokusu sizi sakızlı muhallabiye, sakızlı dondurmaya, sakız kurabiyelerine, sakızlı kahveye davet eder. Sakızlı kurabiye deyince bahsetmeden geçemeyeceğim, Alaçatı’ya yaklaşık on dakika uzaklıkta olan ve balıkçıları ile meşhur olan Dalyan’da Hüseyin Usta’nın sakızlı kurbiyelerinin tadına muhakkak bakmalısınız. Her sabah erkenden taze taze çıkar yumuşacık kurabiyeler ve bu kurabiyeyi bulabileceğiniz başka bir yer yok. Sakızlı dondurma için ise en güzel adres ise yine Alaçatı’ya yaklaşık on dakika mesafede olan Çeşme’de çarşının girişinde bulunan Rumeli Pastanesi’dir. Burası tarihi bir pastane ve gerçekten burada yediğiniz sakızlı dondurma tadına başka bir yerde ulaşamazsınız. Eğer Alaçatı’dan ayrılmak istemezseniz bunlar için tavsiyem İmren Tatlıcısı olacaktır. Alaçatı’nın tam kalbinde bulunan İmren aynı zamanda buranın klasiğidir. Bir yeri tarif ederken bile İmren’i geç iki sokak sonra sağa dön şeklinde illaki cümle içinde kullanırsınız. İmren aynı zamanda İmren Han olarak bilinen otelin bir işletmesidir, konaklamalarınız için de tavsiyemdir. Merkezde kalmayı tercih ederseniz Kafe Pi işletmesi olan Curcuna Otel de mevkisi ve renkli dünyası ile tercih edilebilir. Merkezde kalanlar için kısa bir uyarı olarak, burada sahil yok maalesef. Alaçatı beachleri ile ünlü bir yerdir. Eğer sahile yakın bir yer isterseniz Solto Hotel, Kapari Butik Otel ya da Alkoçlar’da kalabilirsiniz. Merkezde ya da sahil kısmında isimlerini tek tek sayamayacağım kadar sevimli butik oteller bulunuyor.
Alaçatı denilince plajlarından bahsetmemek olmaz. Gündüz beach olan bu mekanlar geceleri şahane parti ve eğlencelerin düzenlendiği birer club oluyor. Hepsinin giriş ücreti var tabi ama kaldığınız otellerin anlaşmalı beachlerine gündüz ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Eğer uygun fiyatlı plaj isterseniz Dalyan’daki Kocakarı plajına gidebilirsiniz. Ama her zaman trend olan ve tüm sosyetiklere rastlayabileceğiniz plajlar Aya Yorgi koyunda bulunuyor. Babylon, Marrakech, Kafe Pi, Sole Mare gibi beach clublar hem gündüz hem gece hayatının nabzını attıran mekanlardır.
Alaçatı’da yemek için de önerilerim olacak. Öncelikle Çeşme Marina’da da bulunan, sıcacık ev konsepti ve lezzetli menüleri ile Tuval Restaurantı önermek isterim. Tabi Alaçatı ve Ege birleşince meyhane ortamı da ilginizi çekecektir. Alaçatı merkezinde bulunan Şerefe Meyhane’ye muhakkak uğramalısınız. Yüzlerce çeşit şahane mezelerinden balık yemeye yeriniz kalmayacaktır ama denizde yetişen balıkların tadına bakın derim. Marina’da bulunan bir Çeşme ve Alaçatı klasiği olan Ferdi Baba’ya da gitmeden olmaz.. Çok şık olan bu mekanda deniz levreği ve balık kavurması yemelisiniz mutlaka.  Sürekli balık yemek zorunda değilsiniz tabi, biraz da pide yemelisiniz hatta. Dost Pide Alçatı’ya beş dakika mesafede Ilıca’da tarifsiz lezzetli pideleri ile kaçırmamanız gereken yerlerden. Ilıca’ya adım attığınız gibi Dost Pide’yi sorun, hemen herkes gösterecektir size yerini. Naçizane bir tavsiye olarak ta isterseniz bir akşam ya da öğlen ne zaman olursa Kumrucu Şevki’de kumru yemeyi unutmayın. Kumru yenmeden geri dönülmez çünkü, çünkü günah olur, çünkü o olmazsa olmaz. Her ne kadar en sevdiğim şubesi Çeşme Marina’daki şubesi olsa da aynı tat ve lezzet bütün şubelerinde var. Kumrucu Şevki, Alaçatı merkezine girer girmez sizi karşılıyor.
Alaçatı da birşeyler içmek, ayak üstü eğlenmek, uzun uzun eğlenmek, birşeyler atıştırmak için de mekanlar var tabi. Tam meydanda bulunan bir Çeşme ve Alaçatı klasiği olan 15 Eylül Kıraathanesine uğrayabilirsiniz. Tektekçi, Göz Lounge, İzmir’in ünlü Öküz Bar’ı, Tren, Sess  herkesin illaki gittiği mekanlardan birkaçı. Alaçatı’nın laternatif içeceği turşu suyunu da unutmayalım. Seyyar turşucular muhakkak dikkatinizi çekecektir. Size turşu suyundan muhteşem kokteyller yapacaklardır, bu lezzeti kaçırırsanız çok pişman olursunuz.
Alaçatı, eğer pasaportunuz ve vizeniz varsa size Yunanistan kapılarını da açıyor. Limandan feribotla kırkbeş dakikada Sakız Ada’sına gidebilirsiniz.
Çeşme’nin en ünlü aktivitelerinden birisi de Alaçatı pazarına gitmektir. İnanın sadece pazarı gezmek için günübirlik gelen Yunanlı turistler de var. Alaçatı’da alışveriş yapmak, evinize, kendinize ve dostlarınıza hediyeler almak için bir çok güzel dükkan da var. Hatta dükkanlar o kadar güzel ki, herhangi bir dükkanın kedisi olmak bile isteyebilirsiniz.. Hediyelik olarak yel değirmenli aksesuarlar, şahane takılar, sakız macunu alabileceğiniz gibi “kağıt seni oyarım” sloganlı dükkandan çok güzel el işleri de alabilirsiniz.
Renkli, çiçekli, güzel kokulu, rüzgar güllü, güzel Alaçatı bu kadar kısa anlatmakla bitmez ama bize ayrılan yazının sonuna geldik.. Bu yaz sık sık orada olacağım, karşılaşmak üzere..

Ahu AYAŞLILAR
Mint Turizm/ Yurtiçi Projeler Müdürü

İMREN ALAÇATI TATLICISI

KONUM:ALAÇATI
ADRES:TOKOĞLU MAHALLESİ KEMALPAŞA CADDESİ NO:72/A ALAÇATI
TELEFON:0232 716 83 56

CURCUNA OTEL

KONUM:ALAÇATI
ADRES:YENİ MECİDİYE MAHLALESİ KEMALPAŞA CADDESİ NO:76/A ALAÇATI
TELEFON:0532 592 75 02

KAFE Pİ BEACH CLUB

KONUM:AYA YORGİ
ADRES:SAKARYA MAHALLESİ AYA YORGİ MEVKİ NO:14 ÇEŞME
TELEFON:0530 969 02 02

MARRAKECH BEACH CLUB

KONUM:AYA YORGİ
ADRES:SAKARYA MAHALLESİ NO:12 AYA YORGİ KOYU ÇEŞME
TELEFON:0232 712 04 03

BABYLON ÇEŞME

KONUM:AYA YORGİ
ADRES:SAKARYA MAHALLESİ 3143 SOKAK NO:22/2 AYA YORGİ KOYU ÇEŞME
TELEFON:0232 712 63 39

TUVAL ALAÇATI

KONUM:ALAÇATI
ADRES:YENİMECİDİYE MAHALLESİ KEMALPAŞA CADDESİ NO:83  ALAÇATI
TELEFON:0232 716 88 90

ŞEREFE MEYHANE

KONUM:ALAÇATI
ADRES:TOKOĞLU MAHALLESİ 1001 SOKAK NO:19 ALAÇATI
TELEFON:0232 716 05 08

FERDİ BABA PORT ALAÇATI

KONUM:ALAÇATI
ADRES:ALAÇATI PORT ALAÇATI
TELEFON:0232 716 90 01

ÖKÜZ

KONUM:ALAÇATI
ADRES:HACI MEMİŞ MAHALLESİ 8000/1 LİMAN MEVKİ ALAÇATI
TELEFON:0532 111 65 89

15 EYLÜL KIRAATHANESİ

KONUM:ALAÇATI
ADRES:KEMALPAŞA CADDESİ NO:47/A ALAÇATI
TELEFON:0537 780 00 60

DOST PİDE

KONUM:ILICA
ADRES:5152 SOKAK NO:27 ILICA ÇEŞME
TELEFON:0232 723 20 59


KUMRUCU ŞEVKİ

KONUM:ALAÇATI
ADRES:TOKOĞLU MAHALLESİ UĞUR MUMCU CADDESİ 16/A ALAÇATI
TELEFON:0232 716 60 16